Skip to main content

ASP.NET İtextSharp Kütüphanesi ile PDF Oluşturma

Merhabalar  Arkadaşlar,

Bu makalemizde itextsharp kütüphanesi ile pdf oluşturmayı inceleyeceğiz. ASP.Net veya masaüstü uygulamalarınız için PDF raporlar oluşturabilirsiniz.PDF dosyası kullanımı artmaktadır. Artık teklifler, anlaşmalar word,excel değilde PDF olarak gönderilmektedir.
Devamını Oku…<!–more–>

Yapacağımız bu örnekte itextsharp kütüphanesi kullanımı ile ilgili temel bilgileri vereceğim. Öncelikle PDF oluşturabilmemiz için itextsharp kütüphanesini indirmemiz gerekiyor. DLL dosyasınız indirmek için buraya tıklayınız.

DLL dosyamızı indirdikten sonra dll dosyamızı projemize Referance olarak ekleyelim. Solution Explorer Kısmından Referances kısmına sağ tıklayarak “Add Referance” diyoruz.

pdf1

 

Add Referance tıkladıktan sonra Browse penceresi açılacaktır. DLL dosyasının bulunduğu dizini seçerek dll ekliyoruz.

pdf2

pdf4

DLL dosyamızı projeye ekleme işlemini tamamlandıktan sonra çalışacağımız sayfaya Kütüphanemizin namespacelerini ekleyerek pdf ’imizi oluşturmaya başlayabiliriz.

pdf5

 

Şimdi uygulamamızı yazmaya başlayabiliriz.

 

Artık projemizi çalıştırarak PDF çıktısını alabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Yusuf Akdemir

Sakarya doğumlu Yusuf Akdemir, Sakarya Üniversitesi Hendek MYO Bilgisayar Programcılığı mezunudur. DELL ProSupport Warranty Technical Support ekibinde çalışmıştır. Şu anda .Net Developer olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanları: C#, Microsoft SQL Server, ADO.NET, LİNQ, Entitiy Freamwork, OOP, ASP.NET, MVC, WPF, Microsoft Visual Studio’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir