Skip to main content

BOOT CAMP

IMG-20160425-WA0000

Bu makalede Boot Camp’i sizlere tanıtmaya çalışacağım. Kısa bir açıklama sonrası geçtiğimiz haftasonu Belgrad orman’ında gerçekleştirdiğimiz Boot Camp antreman’ından kareler yer almaktadır.

BOOT CAMP NEDİR ? 

logo

Boot Camp ülke ordularının askeri eğitim çalışmalarına dayanan ve bunu fitness sistemleri ile harmanlayarak uygulanmasını sağlayan yeni bir fitness grup eğitim çalışmasıdır.

Temeli askeri disipline dayanan bu çalışma ile gruba dahil olan en zayıf kişi kısa süre içerisinde takım lideri sayesinde en güçlü kişi ile eşit seviyeye gelerek gelişimini tamamlamış olur.

Spor salonlarının stüdyoları, parklar, ormanlar, sahil ve bir basketbol sahası dahi grubun çalışma alanı olur ve ortama göre çalışmalar ortaya çıkmış olur.

Outdoor olarak tasarlanan çalışmalarda en az 10 en fazla 14 kişi olması gerekir bu bir özel grup çalışmasıdır.

1 saatlik bir Boot Camp eğitiminde ortalama 700-1000 kalori harcarsınız. Yapacağınız hareketlerin neredeyse tamamı vücut ağırlığında olacaktır.

bc1646x340.jpg

Boot Camp ile diğer çalışmaların arasındaki fark nedir ?

Boot camp’in en büyük özelliği grup enerjisinin pozitif yönde kullanılmasıdır ve ekip içinde bir rekabet ortamı oluşturmasıdır. Bireysel çalışmalarda kişinin kendi psikolojik durumu antrenmanın gidişatı belirlerken, grup çalışması bireyde pozitif düşünceli, sürekli motive halinde, azimli ve hırslı bir antrenman çıkarmasını sağlamaktadır ve bu sayede her antrenman yüksek tempo ve etkide geçmektedir.

bc2_646340

Kimler Boot Camp çalışmalarına katılabilir ?

Herhangi bir kalp sağlığı ve iskelet sistemi problemi olmayan herkes bu antrenmanlara katılabilir. Eğitimler yüksek yoğunluklu değişkenli çalışma (HIIT) stilinde geçtiği için nabız seviyesi 100 iken 2 dakika içerisinde 160-180 arasında çıkabilmektedir.

Son yıllarda Amerika ve Avrupalı ülkelerin kurumsal işletmeleri şirket çalışanlarının ilişkilerini güçlendirmek, sağlıklı bir birey olmasında farkındalık yaratmak, dayanışmayı arttırmak ve beraberlik hissini pekiştirmek adına bu antrenmanları çalışanlarına uygulatmayı tercih etmektedir.

Karmaşık iş yaşantısından ve spor salonlarının kapalı ortamlarından kurtulmak adına, sporu dışarıya taşıyarak hayat standart’ı haline getirmek ve bunu en disiplinli bir şekilde uygulamasını hayatımıza geçirmektir. Bu anlamda İstanbul’un tüm park ve sahillerinde, orman ve futbol sahalarında antreman için imkanların varken neyi bekliyorsun  ?   😉

İletişim ve sorularınız için;   nurcin@nurcinyegengil.com

IMG-20160425-WA0001

(Teknik bilgiler http://bootcampistanbul.com sitesinden alınmıştır.)

 

Nurçin Yeğengil

Merhaba, Kültür Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olup, 12 seneye yakın bir zamandır kurumsal firmalarda Bilişim sektöründe görev aldım. Hayata dair sorgularla ilerlerken bu yolculuğumda NLP ile tanıştım, bu alanda uzmanlaşmak istediğim için NLP Practitioner ve NLP Master Practitioner eğitimlerini tamamladım. Sosyal Medya alanına ilgi duyduğum ve sevdiğim için IMA eğitim kurumunda profesyonel gelişim programlarından Modada Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya eğitimini tamamladıktan sonra kendi ütopya'mda sizlerle birlikteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir